قوانین هتل و شرایط رزرو اینترنتی

بخش یک : تعاریف

 • رزرو : هرگونه نگهداری و اختصاص مکان ( اتاق، سوئیت، آپارتمان و …) در هتل، برای مدت زمان مشخص رزرو نامیده می شود
 • متقاضی رزرو: فردی که شخصاً یا به نمایندگی از شخص دیگری با مراجعه مستقیم و یا کتباً از طریق ارسال نامه، نمابر و یا از طریق امکانات اینترنتی و وب سایت تقاضای رزرو اتاق برای مدت زمان مشخص نماید
 • پذیرنده رزرو : مدیر هتل و یا نماینده قانونی وی که اجازه انجام رزرو در هتل را دارد و مسئول و مجاز به تایید و یا امضای برگ رزرو است.
 • موضوع رزرو: عبارت است از محلی که میهمان در تاسیسات گردشگری (اقامتی) اسکان خواهد یافت؛ شامل اتاق ، سوئیت ، آپارتمان و … که در تقاضای رزرو متقاضی قید شده است.
 • مدت و زمان رزرو : تاریخ ورود میهمان که بعد از ساعت 14 روز ورود شروع شده و تا قبل از ساعت 12 روز خروج ادامه خواهد داشت
 • مبلغ رزرو (پیش پرداخت) : وجه نگهداری مکان، به عنوان پیش پرداخت به صورت علی الحساب و معمولاً معادل هزینه یک شب اقامت خواهد بود که می بایست توسط متقاضی به حساب هتل واریز و رسید آن جهت صدور برگ رزرو به بخش رزرواسیون هتل نمابر یا تحویل شود
 • واچر (تائیدیه رزرو) : هرگونه تایید مکتوب و یا رسید الکترونیکی که توسط پذیرنده رزرو به شخص متقاضی رزرو (چاپی، ایمیلی و پیامکی) تحویل داده شود واچر گویند که می بایست حتما ً ممهور به مهر هتل و یا از طریق کانال های رسمی الکترونیکی هتل بوده و کلیه مشخصات رزرو از جمله موضوع رزرو، نام میهمان، مبلغ پیش پرداخت، تاریخ ورود و خروج و … در آن قید شده و دارای شماره و تاریخ باشد.

بخش دو : شرایط انجام رزرو

 1. پس از ارائه درخواست اولیه و اعلام مبلغ پیش پرداخت توسط هتل، متقاضی می بایست در مهلت زمانی تعیین شده، نسبت به واریز وجه به حساب بانکی هتل اقدام و فیش واریزی یا حواله بانکی (شامل واریز نقدی به حساب، انتقال کارت به کارت در شبکه شتاب و یا پرداخت آنلاین) را به شماره تماس هتل نمابر و یا ایمیل نماید.
 2. هتل موظف خواهد بود پس از دریافت تصویر فیش بانکی (و یا دریافت تاییدیه الکترونیکی بانکی) و انجام رزرو، نسبت به تائید مبلغ حواله وصول شده و یا فیش واریزی و ارائه برگ تایید رزرو به میهمان اقدام نماید
 3. رزروهای بدون پیش پرداخت و یا بدون مکاتبه رسمی و کسب تاییدیه هتل فاقد اعتبار می باشد و هتل مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت
 4. هتل درخصوص جاماندن یا تاخیر و لغو وسیله سفر میهمانان هیچگونه مسئولیتی نداشته و در صورت عدم مراجعه میهمانان در روز مقرر به هتل مشمول شرایط ابطال و انصراف از رزرو خواهد شد.
 5. در صورت رزرو در قالب تور مقررات خاص تور در هتل اعمال خواهد شد
 6. برابر با تعرفه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افراد زیر 2 سال از پرداخت هر گونه هزینه معاف، افراد بین 2 الی 6 سال خردسال محسوب می گردند و قیمت نفر اضافه برای خردسالان نیمه بهاء و برای افراد بالای 6 سال نرخ به طور کامل محاسبه خواهد شد.
 7. به نرخ های هتل 9% مالیات بر ارزش افزوده اضافه می شود، در صورت افزایش نرخ مالیات ما به تفاوت نرخ دریافت می گردد.

بخش سه : شرایط پذیرش

 1. ساعت ورود به هتل ملاک محاسبه نبوده و ساعت تخلیه اتاق قبل از ساعت 12 ظهر و تحویل اتاق بعد از ساعت 14 می باشد
 2. میهمان می بایست درهنگام ورود به هتل برگ تایید رزرو و اصل فیش یا حواله بانکی (چاپی و یا الکترونیکی) را به مسئول پذیرش ارائه نماید
 3. همراه داشتن شناسنامه عکس دار میهمانان و همراهان در زمان ورود و اقامت و رعایت شئونات اسلامی و مقررات هتل الزامی است
 4. در صورت درخواست میهمان جهت افزایش زمان اقامت تا ساعت 18 ، معادل 50% و پس از آن هزینه کامل اقامت یک شب از میهمان دریافت می گردد.
 5. در صورتیکه میهمان قبل از ساعت 14 مراجعه نماید ، هتل وظیفه ای در قبال ارائه اتاق نخواهد داشت و تنها در صورت امکان و خالی بودن اتاق میتواند همکاری لازم را داشته باشد.
 6. هتل در خصوص جهت، طبقه، رنگ و طرح اتاق هیچگونه مسئولیتی ندارد و شماره اتاق هنگام ورود میهمان به هتل توسط پذیرش تعیین می شود.
 7. در صورت اقامت افراد بیشتر از ظرفیت مشخص شده هر اتاق، شامل پرداخت هزینه نفر اضافه بوده و منوط به دریافت تخت یا سرویس اضافه نمی باشد.
 8. میهمان موظف است در پایان اقامت رزرو شده نسبت به تخلیه اتاق در ساعت مشخص توسط هتل اقدام نماید و در صورت تمایل به تمدید، با هماهنگی و توافق پذیرش هتل ممکن خواهد بود.

بخش چهار : لغو یا تغییر رزرو

 1. تغییر تاریخ اقامت، تغییر نام رزرو کننده و لغو رزرو از لحظه تایید رزرو تا ساعت 18 روز قبل از ورود، مشمول خسارت، معادل 15% از هزینه اقامت اولین شب به تعداد اتاق های رزرو شده و از ساعت 18 به بعد معادل هزینه اقامت اولین شب به تعداد اتاق های رزرو شده خواهد بود.
 2. در صورتی که رزرو انجام شده به دلایل زیر توسط هتل لغو گردد، کلیه وجه دریافتی از میهمان بدون اخذ هرگونه هزینه ای به وی مسترد خواهد شد:
  • دلایل امنیتی دولتی
  • عدم سرویس دهی هتل به علت موارد فورس ماژور مانند قطع برق، آتش سوزی و...
 3. هتل تنها در تاریخ ورود رزرو، اتاق را جهت میهمان خالی نگه می دارد و در صورت عدم مراجعه میهمان تا ساعت 12 روز بعد، رزرو کنسل گردیده و هزینه آن معادل یک شب کامل به تعداد اتاق های رزرو شده کسر میگردد.
 4. چنانچه بعد از انجام رزرو، نرخ اتاق ها و خدمات درخواستی در هتل تغییر نماید رزروکننده موظف است ما به التفاوت هزینه اتاق و خدمات جانبی اعلام شده را پرداخت نماید

شرایط کنسلی رزرو به شرح ذیل اعلام می گردد :

 1. اگر متقاضی تا 20 روز قبل از زمان رزرو شده برای استفاده ، نسبت به لغو آن اقدام نماید ، هیچگونه جریمه ای تعلق نخواهد گرفت .
 2. از 20 روز تا 11 روز قبل از ورود مهمان به هتل ، مبلغ 20 درصد هزینه یک شب به ازاء هر اتاق .
 3. از 10 روز تا شش روز قبل از ورود مهمان به هتل، مبلغ 30 درصد هزینه اقامت یک شب به ازاء هر اتاق.
 4. از پنج روز تا 48 ساعت قبل از ورود مهمان به هتل ، مبلغ 50 درصد هزینه اقامت یک شب به ازاء هر اتاق.
 5. از 48 ساعت قبل تا زمان ورود مهمان ، مبلغ 70 درصد هزینه اقامت یک شب به ازاء هر اتاق .
 6. تبصره 1 : چنانچه مهمان پس از رزرو و اقامت در هتل ، بنا به هر دلیلی از ادامه اقامت در هتل منصرف شد ، هزینه یک شب اقامت به ازاء هر اتاق محاسبه و از مبلغ پیش پرداخت کسر خواهد شد .

قوانین و مقررات رزرو گروهی اتاق

 1. رزروکننده می بایست دربرگه درخواست رزرو ارسالی به هتل، تاریخ دقیق ورود و خروج، تعداد مسافرین، اسامی و مشخصات کامل آنان، تعداد و نوع اتاق ها، نوع پذیرایی و هزینه های قابل پرداخت را به تفکیک معلوم و مشخص نماید در غیر این صورت هتل مسئولیتی در قبال رزرو اتاق و پذیرایی میهمانان نخواهد داشت.
 2. معرفی کلیه میهمانان به هتل الزاماً باید با معرفی نامه با مهر و امضاء رزروکننده بوده (اصل و یا فکس)، در غیر این صورت هتل هیچ گونه مسئولیتی را پذیرا نخواهد بود..
 3. چنان چه در ساعت ورود هواپیما یا قطار میهمانان، تاخیر یا تغییری به وجود آید رزروکننده می بایست حداکثر تا 24 ساعت قبل از ورود میهمانان خود، مراتب را به هتل جهت هماهنگی ترانسفر اعلام نماید و در صورت عدم اطلاع به موقع، مسئولیت آن به عهده رزروکننده می باشد. 4-پذیرش میهمان، در صورت تقاضای اتاق بیشتر از حد توافق شده از سوی رزروکننده با هماهنگی هتل بوده و در غیر این صورت مسئولیت آن به عهده رزروکننده می باشد.
 4. رزروکننده می بایست در برگ معرفی نامه (واچر)، فول برد یا هاف برد بودن و هریک از خدمات توافق شده در قرارداد را قید و توضیح دهد. در غیر این صورت مسئولیت عدم اجرای آن، به عهده رزروکننده می باشد
 5. رزروکننده متعهد است در مورد مسافرین گروهی یک نفر را به عنوان سرپرست گروه و یا نماینده، کتباً به هتل معرفی نماید و هماهنگی اقامت مسافرین و ارائه خدمات به آنها به عهده نماینده گروه بوده و هتل از پاسخگویی مستقیم به تک تک مسافرین معذور می باشد و هرگونه اعتراض ایشان باید توسط سرپرست گروه پاسخگویی گردد.
 6. رزروکننده موظف است حداکثر 48 ساعت قبل از ورود مسافرین نسبت به تأیید و کنترل رزرو خود با هتل هماهنگی لازم را به عمل آورد
 7. زمان خروج مسافر از هتل ساعت 12 ظهر می باشد وساعت تحویل اتاق به مسافرین بعد از ساعت 14 می باشد
 8. رزروکننده موظف است در صورت تغییر محل فعالیت خود، نشانی جدید را حداکثر ظرف مدت 48 ساعت کتباً به اطلاع هتل برساند در غیر این صورت اوراق و مکاتبات به نشانی سابق ارسال و ابلاغ شده تلقی می گردد.
 9. در صورت درخواست وسیله جهت ایاب و ذهاب در سطح شهر در طول مدت اقامت میهمانان گروه، اخذ مجوزات لازم برای تردد و نیز هزینه وسیله ایاب و ذهاب به عهده رزروکننده بوده و هتل در این مورد مسئولیتی ندارد.
 10. هتل هیچ گونه تعهدی نسبت به مجاورهم بودن اتاق های رزرو شده، قرارگیری در یک طبقه، رو به حرم بودن، رنگ و شکل خاص و طبقه اتاق ندارد. شماره اتاق هنگام ورود میهمان به هتل، تعیین می گردد.
 11. واچر ذخیره اتاق به نام متقاضی صادر شده و غیر قابل انتقال به دیگری است .
 12. چنان چه بعد از بسته شدن قرارداد نرخ های موجود در هتل اعم از اتاق، رستوران و… از طرف اتحادیه هتلداران تغییر نماید، آن تغییر در قرار داد فی ما بین اعمال خواهد شد.
 13. مبلغ کل قرارداد به صورت خالص می باشد و کسورات قانونی اعم ازبیمه، مالیات وغیره به عهده رزروکننده بوده و در این خصوص هتل هیچ گونه مسئولیتی نداشته وهیچ وجهی ازمبلغ قرارداد کسر نمی گردد.
 14. هتل از قراردادن هرگونه استند و یا تابلو تبلیغاتی در لابی و بخش های مختلف هتل، جداً معذور می باشد. ولیکن رزروکننده می تواند یک استند خوش آمدگویی در ابعاد 200*100 در لابی، در مکانی که مدیریت هتل مشخص می نماید، قرار دهد.
 15. افراد بین 2 تا 6 سال خردسال و بالای شش سال بزرگسال محسوب خواهند شد
 16. هتل متعهد می گردد با رعایت موازین و مقررات اتحادیه هتلداران، موضوع این قرار داد را تجهیز و نظارت نماید و جهت استفاده از کارکنان و رزرو کننده در اختیار ایشان قرار دهد. هم چنین در طول اقامت مطابق استانداردهای هتلداری تمامی خدمات لازم را جهت میهمانان رزروکننده با بهترین کیفیت ارائه دهد.
 17. صرفاً تعداد افراد معرفی شده را با رعایت شرایط این قرارداد پذیرش نماید
 18. هتل متعهد است هر گونه مزایا و تسهیلات که به سایر مشتریان اختصاص می دهد، برای افراد معرفی شده موضوع این قرارداد نیز منظور نماید.
 19. هتل تضمین می نماید که کاربری هتل مورد تائید مقامات قانونی است و در صورت هرگونه شکایت، انتقاد و یا اعتراض در این زمینه، مسئولیت کامل پاسخ گویی و رفع اشکال به عهده هتل می باشد.
 20. در صورت هرگونه اهمال و بی مبالاتی و تاخیر از جانب هتل، تامین و جبران خسارات وارده به رزرو کننده و اشخاص ثالث به عهده هتل می باشددر صورت درخواست ابطال قرارداد رزرو تا 24 ساعت قبل از ورود اولین میهمان، 15% از هزینه یک شب براساس نرخ نامه روز مزبور اخذ می شود و درخواست کنسلی در بازه زمانی کمتر از 24 ساعت مانده به ورود اولین میهمان، تاثیری در مبلغ محاسبه شده نداشته و مبلغ مزبور تماماً از رزروکننده اخذ خواهد شد.
 21. رزروکننده متعهد می گردد هنگام عقد قرارداد، کل مبلغ قرارداد را به اضافه 10% مازاد از کل مبلغ قرارداد، جهت مصارف احتمالی براساس قیمت مشخص شده به صورت نقد پرداخت نماید.
 22. بدیهی است تا انجام نشدن کامل پرداخت و اعلام کتبی رسید یا شماره فیش به هتل توسط رزروکننده، قرارداد تأیید نشده تلقی گردیده و هتل در صورت عدم پرداخت کامل وجه از ذخیره و یا ارائه خدمات به رزروکننده و یا افراد معرفی شده از طرف رزروکننده جداً معذور می باشد.
 23. در صورت توافق بین طرفین مبنی بر پرداخت دو مرحله ای قرارداد، رزروکننده موظف است مرحله اول پرداخت را در روز عقد قرارداد و به میزان مشخص شده در مفاد قرارداد نقداً پردخت نموده و مرحله دوم حداکثر 10 روز قبل از تاریخ اجرای قرارداد پرداخت و تسویه گردد. تسویه حساب کامل با هتل پس از اتمام اجرای قرارداد، انجام خواهد شد و مبالغ بدهکاری یا بستانکاری تسویه خواهد شد.
 24. چنان چه در محاسبات مالی این قرارداد اشتباهی توسط طرفین رخ داده باشد، محاسبه مجدد و اصلاح قرارداد مطابق تعرفه های هتل تا زمان اجرای مفاد قرارداد صورت خواهد گرفت. درصورتی که رزروکننده پرداخت های خود را با اوراق بهادار و مدت دار مانند چک و امثال آن انجام دهد و وصول این موارد در تاریخ مقرر انجام نگردد هتل از ارائه خدمات و اجرای قرارداد معذور می باشد و رزروکننده مکلف به جبران خسارت وارده به هتل می باشد.
 25. درشرایط فورس ماژور از قبیل حوادث طبیعی و غیرمترقبه مانند زلزله، آتش سوزی، سیل هتل هیچ گونه تعهد و مسئولیتی درمورد اجرای مفاد قرارداد نسبت به رزروکننده نخواهد داشت.
 26. درصورت هرگونه اختلاف ناشی از اجرای مفاد قرارداد، طرفین قضیه را از طریق مراجع قضایی کشور جمهوری اسلامی ایران مستقر در حوزه قضایی مشهد و براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران حل و فصل می نمایند و حکم صادره برای هر دو طرف قطعی و لازم الاجرا خواهد بود.